Pianina cyfrowe Elpiano oraz Casio cz. 2. - porównanie oferty

W poprzednim wpisie przedstawiłam porównanie pianin cyfrowych Casio do modelu Elpiano DPR-2000. Do porównania z Elpiano DPR-2000 wybrałam model Casio Privia PX-850 oraz Celviano AP-250. Poniżej porównanie oferty pianin cyfrowych Casio Celviano AP-250 oraz AP-450 z modelami Elpiano DPS-1200 oraz DPR-2200.

Seria Casio Privia ma klawiaturę za bardzo, moim zdaniem, zbliżoną do tej, która jest w keyboardach. Seria Casio Celviano ma klawiaturę lepszą, stąd do porównań z modelami Elpiano DPS-1200 oraz DPR-2200 wybrałam wyłącznie modele serii Celviano.

Mechanizm klawiatury serii Casio Celviano opisałam podczas targów muzycznych Frankfurt 2013 w sposób następujący: "Klawiatura twarda, choć przyjemniej się gra aniżeli na Privia PX-850. Tu zwiększeniu pracy palców towarzyszy lepsza reakcja pianina na dynamikę. Plusem jest pokrycie powierzchni klawisza lakierem imitującym odczucie gry na klawiszach z kości słoniowej."

Jakie są kluczowe wnioski z porównania pianin Elpiano i Casio?

Specyfikacja pianin cyfrowych Casio, szczególnie model AP-450, zawiera wiele opisów, które mogą być trudne do zrozumienia - w zasadzie dla każdego. Ja również, mimo doświadczenia w branży muzycznej, musiałam sięgać do wyjaśnień ze strony "źródłowej".

Wynika to z faktu, że producenci rozwijają swoje produkty, opracowują nowe rozwiązania i z opracowanego rozwiązania tworzą sztucznie, pozornie jakby nową funkcję. Tymczasem jest to chwyt marketingowy, przedstawiający mechanizm wytworzenia danej opcji, podczas gdy pełni on taką samą funkcję jak opcja już istniejąca. Przykładowo :

System: „Hammer Response“, czyli w wolnym tłumaczeniu odpowiedź młoteczków. Funkcja ta opisana jest na stronie Casio następująco: "W fortepianie wielkość młoteczków jest zróżnicowana w zależności od położenia danego klawisza, co powoduje subtelne zróżnicowanie w uderzeniu klawiszy w różnych rejestrach. System Hammer Response odtwarza te różnice dla każdego z rejestrów klawiatury i symuluje całość powiązanych z tym efektów w uderzeniu, w zależności od tego, jak silnie są klawisze uderzone."

Ten sam efekt powinien być opisany po prostu jako "hammer action graded keyboard“, czyli klawiatura młoteczkowa ważona. Ale więcej o tych nieścisłościach opiszę w kolejnym wpisie prezentującym takie „mity“ związane z pianinami cyfrowymi.

Wracając do samego porównania modeli Casio i Elpiano – warto zwrócić uwagę na polifonię aż 256 głosów w modelu Casio AP-450, jest to naprawdę dużo, rzadko stosowane przy pianinach w tym przedziale cenowym. Z kolei zaskakuje niewielka ilość dostępnych brzmień oraz brak akompaniamentu i rytmów nawet w droższym już modelu AP-450. W takim przypadku nawet trudno wyobrazić sobie jak możnaby użytkować ten model, by wykorzystać tak wysoką polifonię. Dokładne porównanie tych modeli dostępne jest w tabeli poniżej.

  Celviano AP-250 Celviano AP-450 DPS-1200 DPR-2200
MARKA Casio Casio Elpiano Elpiano
POLIFONIA 128 GŁOSÓW 256 GŁOSÓW 128 GŁOSÓW 128 GŁOSÓW
ILOŚĆ BRZMIEŃ 18 18 128 128
REGUL. KLAWIATURY 3 poziomy 3 poziomy 9 poziomów 9 poziomów
KLAWISZE "IVORY TOPS" TAK TAK - -
AKOMPANIAMENT - - - TAK
STYLE - - - 80 RYTMÓW
NAGRYWANIE 2 ŚCIEŻKI 2 ŚCIEŻKI 2 ŚCIEŻKI 2 ŚCIEŻKI
REVERB TAK TAK TAK TAK
CHORUS TAK TAK TAK TAK
BRILLIANCE TAK TAK - TAK
DAMPER RESONANCE TAK TAK - -
LAYER/DUAL TAK TAK TAK TAK
SPLIT TAK TAK TAK TAK
DUO TAK TAK - -
Hammer Response - TAK - -
String Resonance - TAK - -
Key-off Simulator - TAK - -
Lid Simulator - TAK - -
METRONOM TAK TAK TAK TAK
TRANSPOSE/TUNE TAK TAK TAK TAK
WYŚWIETLACZ - - LED LCD
UTWORY DEMO 60+10 60+10 12 PONAD 1000
FUNKCJA EDUKACYJNA TAK TAK - -
MIDI IN/OUT TAK TAK TAK TAK
ZŁĄCZA LINIOWE - TAK TAK TAK
USB TO HOST HOST/ DEVICE - TO HOST
KARTA PAMIĘCI - - - TAK
WEJŚCIA SŁUCHAWKOWE 2 2 2 2
GŁOŚNIKI 2 x8W 2 x 20W 2 x 25W 2 x 45W
PRODUCENT JAPONIA JAPONIA KOREA PŁD KOREA PŁD
MIEJSCE PRODUKCJI RÓŻNE* RÓŻNE* KOREA PŁD KOREA PŁD
CENA BRUTTO od 3499zł         (Min. CENEO) od 4999zł       (Min. CENEO) 3 190 zł 3 890 zł

 

*Miejsce produkcji pianin Casio określone jest jako "różne", co wynika z faktu, że Casio ma wiele fabryk, w wielu krajach. m.in. w Japonii, Chinach, Indonezji.

Określenia z tabeli przedstawiają linki do wyjaśnień, czym dokładnie jest dana funkcja.

Pozostałe określenia z tabeli (te bez linków), które mogą wymagać wyjaśnienia:

  • KLAWISZE "IVORY TOPS" - oznacza, że powierzchnia białych klawiszy pokryta jest lakierem imitującym wrażenie gry na klawiszach z kości słoniowej.
  • CHORUS - efekt pozwalający uzyskać wrażenie jakby to kilka tych samych instrumentów wykonywało równocześnie dany utwór, jest to efekt współbrzmienia
  • DAMPER EFFECT - funkcja opisywana przez producentów jako: "Wzbogacenie Twojej gry podczas operowania pedałami"
  • DUO - możliwość przedzielenia klawiatury pianina na 2 mniejsze klawiatury po 44 klawisze, z nutą c' po środku
  • UTWORY DEMO - utwory demonstracyjne, można je słuchać, albo też równocześnie grać na pianinie - odtwarzanie ich nie blokuje brzmienia klawiatury
  • mp3 - możliwość nagrywania oraz odtwarzania plików w postaci mp3
  • MIDI IN/OUT - ważna funkcja, umożliwiająca nagrywanie i odtwarzanie plików w postaci Midi, czyli w postaci łatwej do przetwarzania na komputerze
  • USB TO HOST - wyjście na kabel USB, umożliwiające podłączenie do komputera
  • KARTA SD - w przypadku modelu Elpiano DPR-2000 zawiera w sobie utwory demo, możliwe jest też nagrywanie plików muzycznych na tę kartę w formacie łatwym do odczytania przez pianino, choć raczej ("bez obróbki") nie do odtwarzania na komputerze
  • Efekty: Hammer Response, String Resonance oraz Key-off Simulator to opisy funkcji klawiatury, które mają raczej charakter marketingowy aniżeli techniczny. Szczegółowo opisałam to na początku niniejszego wpisu.

Niebawem przedstawię na blogu porównanie kolejnych modeli Kawai do modeli Elpiano - zapraszam :)