Nagrywanie z pianina / keyboardu na komputer

Jak nagrywać z pianina cyfrowego na komputer? Jak połączyć pianino cyfrowe z komputertem / laptopem czy innymi nośnikami dźwięku (odtwarzacz mp3 lub mini-disc)?

Z uwagi na liczne pytania klientów, poniżej kilka zdań o tym, jak nagrywać lub przenosić nagrania z pianina na komputer. Poniższe wskazówki mogą być przydatne przy nagrywaniu z keyboardu na komputer / laptop.

Wejścia i wyjścia:

Wszystkie instrumenty cyfrowe posiadają co najmniej jedno wyjście audio. Im droższy instrument, tym więcej ma opcji. Nagrywanie oznacza, że podłączymy wyjście audio pianina / keyboardu z wejściem audio na komputerze / laptopie, a następnie za pomocą odpowiedniego programu wystąpienie zarejestrujemy.

Zazwyczaj w instrumentach dostępne są następujące wyjścia:

  •    Wyjście liniowe (Line Out)
  •    Wyjście Aux Out
  •    Wyjście na słuchawki

Na komputerze  zazwyczaj dostępne są następujące wejścia:

  •    Wejście liniowe (Line In)
  •    Wejście mikrofonu (Mic In)
  •    Podłączenie zewnętrznego urządzenia (External recording device)

Najlepszą jakość dźwięku uzyska się przy podłączeniu z wyjścia liniowego do wejścia liniowego. Inne typy wyjść mogą mieć odmienny poziom impedancji (oporu elektrycznego).

Możliwe jest też podłączenie, gdy poziom impedancji jest różny, tak jak w przypadku wyjścia liniowego do mikrofonu, jednak to rozwiązanie nie jest idealne. Brzmienie w tym przypadku może być zniekształcone, trzeba też w takim przypadku regulować głośność z wyjścia liniowego oraz na wejściu do komputera, tak by nie słychać było zakłóceń przy zbyt dużym natężeniu dźwięku.

Niektóre keyboardy mają jedynie wyjście na słuchawki, wówczas należy używać tego wyjścia – z braku innego :)

Z kolei jeśli komputer nie ma wejścia liniowego, wówczas warto kupić dodatkową zewnętrzną kartę dźwiękową (wydatek ok 200 – 300zł). Taką kartę należy podłączyć do wejścia USB komputera, a  z drugiej strony wejściem liniowym do pianina.

O tym jak nagrywać – w kolejnym artykule lada dzień – zapraszam!

Posted on February 6, 2013 and filed under Funkcje pianin cyfrowych.