Filtering by Author: Malgorzata Jurewicz

Pianino pod choinkę :)

Z uwagi na liczne zapytania od klientów, chciałam poinformować, że przy zakupie pianina do 20 grudnia włącznie, gwarantujemy dostawę w każde miejsce w Polsce przed Świętami.

Przy odbiorze osobistym oraz dowozie na terenie Warszawy pianino można zamawiać nawet rankiem 24go grudnia i jeszcze zdążymy z prezentem pod choinkę :)

 

Posted on December 14, 2012 .

Ave Maria - F. Schubert - Jak zagrać na pianinie bez znajomości nut?

Piękny utwór "Ave Maria" Franciszka Schuberta - tutorial na pianino dla początkujących - video i nuty. Poniżej nagranie, jak nauczyć się grać ten utwór na pianinie bez znajomości nut. W nagraniu przedstawiam jak zagrać każdą ręką osobno, a następnie jak połączyć obydwie ręce.

Nuty do utworu “Ave Maria” Schuberta (dokładnie ta sama aranżacja, którą przedstawiam w nagraniu), dostępne są pod filmem.

“Ave Maria” - F. Schubert - tutorial na pianino - zapraszam do nauki:

“Ave Maria” - F. Schubert - nuty na pianino, proszę kliknąć, by powiększyć:

Nauka gry metodą Suzuki

Metoda Suzuki jest ciekawą i wartą rozważenia metodą nauczania gry na instrumencie. Metodą tą można uczyć się gry na każdym instrumencie, choć najpopularniejsze są szkoły gry na pianinie oraz na skrzypcach. 

Osobiście nie uczyłam się grać według metody Suzuki, jednak od wielu osób słyszałam, że jest to bardzo skuteczna, a równocześnie niezmiernie przyjazna dla dziecka szkoła gry. Warto zauważyć, że jest to metoda skierowana przede wszystkim do dzieci. W porównaniu do standardowej edukacji metoda ta pozwala zacząć naukę gry wcześniej, bo już w wieku 3 - 4 lat. Główne założenia szkoły Suzuki to wykorzystanie naturalnych zdolności, które posiada każde dziecko, czyli zdolności do naśladownictwa oraz do zabawy. Nauka rozpoczyna się od słuchania utworów, które potem dziecko będzie wykonywać. Na pierwszym etapie nauki dziecko nie wprowadza się nauki czytania nut. Często, o ile nie zawsze, w lekcji dziecka towarzyszy rodzic, co służy temu, by dziecko uznawało naukę gry za coś naturalnego, co wykonuje się razem, z radością.

W Warszawie mogę polecić istniejącą od niedawna szkołę uczącą metodą Suzuki - to Warszawska Szkoła Suzuki.

Poza nauką na pianinie, dostępne są tam również zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych, na które można zapisać już dzieci w wieku 2,5 lat. Myślę, że warto - niezależnie, czy dziecko zostanie wirtuozem czy też nie, z pewnością będą to zajęcia rozwijające wrażliwość oraz znajomość muzyki.

Posted on September 22, 2012 .

Nowe nagrania na pianinach Elpiano

Zapraszam do wysłuchania nowych nagrań na pianinach Elpiano:

Model Elpiano DPR-2000:

 

Model Elpiano DPS-1200:

 

Model Elpiano DPR-2200:

Tym razem są to nagrania dokonane bezpośrednio przez kabel, a nie "z powietrza", czyli nie przez zewnętrzny mikrofon. Można je więc porównać z nagraniami poprzednimi, wykonanymi przez zewnętrzny mikrofon, czyli tak jak słyszymy na np koncercie. Zapraszam do słuchania :)

 

Posted on June 12, 2012 .

Konkurenci pianin cyfrowych Elpiano

We wpisie o targach muzycznych we Frankfurcie opisałam dokładnie modele Yamahy, Kawai, Rolanda, Casio.. W rezultacie wielu klientów pytało, dlaczego tak niewiele napisałam o modelach Elpiano. Wiele osób pytało też, do których modeli konkurencji można porównać pianina cyfrowe Elpiano.

Już spieszę z odpowiedzią:

Pianina oferowane pod marką Elpiano to najlepsze modele pianin cyfrowych wybrane z oferty głównego producenta pianin cyfrowych w Korei Płd. Wybrane, najdoskonalsze pod względem klawiatury i brzmienia modele oferujemy pod marką Elpiano - marką, która poza pianinami cyfrowymi oferuje rozwój i motywację muzyczną. Elpiano bowiem to nie tylko sprzedaż pianin - dodatkowo dla naszych klientów oferujemy koncerty, podczas których chętni mogą wystąpić, konkursy muzyczne oraz wiele innych wydarzeń motywujących do gry.

Jakie są więc pianina Elpiano w porównaniu do konkurencji?

Z uwagi na naturalne, głębokie brzmienie (sample fortepianu Steinway) oraz ze względu na doskonałą młoteczkową klawiaturę, modele DPS-1200 oraz DPR-2200 najtrafniej porównać do Yamahy Clavinova CLP-320 lub CLP-330. W porównaniu do Clavinovy, modele Elpiano mają jednak więcej funkcji - m.in. większa liczba oferowanych brzmień czy też akompaniament w modelu DPR-2200. Dodatkowo dużą zaletą jest niższa niż u Yamahy cena.

Model DPR-2000 nie ma bezpośrednio konkurenta w ofercie Yamahy. Modele Yamahy tańsze od modeli Clavinova, czyli te o bardziej zbliżonej cenie do DPR-2000, nie mają tak pełnego brzmienia (głównie przez głośniki o niższej mocy). Trudno też porównać modele Elpiano do innych niż Yamaha marek, a to z kilku powodów: Roland to marka bardziej premium, gdzie za najtańszy model o zaledwie kilku brzmieniach, słabszych głośnikach i bez dodatkowych funkcji typu akompaniament, należy zapłacić około 4000zł. Roland ma też swoje specyficzne brzmienie stąd trudno tę ofertę porównać z modelem DPR-2000 w cenie 2990zł. Inni producenci nie oferują, przynajmniej w cenie do 5000zł, pianin cyfrowych o akceptowalnej, moim zdaniem, klawiaturze i brzmieniu. Przykładowo brzmienie pianin włoskiej marki Orla jest ubogie, szczególnie w górnych rejestrach. W tańszych modelach Casio często pojawia się odgłos plastiku przy pracy klawiatury. Stąd najtrafniej porównać modele Elpiano do modeli Yamahy. W przypadku modelu DPR-2000, najbliższe modele to Arius YDP-141 lub YDP-161, jednak w Elpiano znajdzie się dużo więcej funkcji (akompaniament, więcej brzmień, karta SD, mp3, itd).

Więcej o modelach Elpiano vs konkurencja można przeczytać na niezależnym portalu muzycznym Muzykuj:

http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty-klawiszowe/elpiano.html

Test pianina cyfrowego Elpiano DPR 2000

http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty-klawiszowe/elpiano/elpiano-dpr-2000-test,384.html

Test pianina cyfrowego Elpiano DPR 2200

http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty-klawiszowe/elpiano/elpiano-dpr-2200-test,382.html

Posted on June 5, 2012 .

Testy pianin cyfrowych - targi muzyczne Frankfurt 2012

Między 21 a 24 marca 2012r. we Frankfurcie odbyły się największe w Europie targi muzyczne. Na targach producenci i dystrybutorzy prezentowali swoje produkty - przede wszystkim instrumenty, ale też części składowe instrumentów, sprzęt nagłaśniający, rozwiązania techniczne i wiele innych.

Ja byłam zainteresowana głównie pianinami cyfrowymi, przetestowałam większość z prezentowanych pianin. Zazwyczaj producenci nie przedstawiają wszystkich swoich modeli, ale te najnowsze, wchodzące dopiero na rynek.

Dla mnie w pianinach cyfrowych najważniejsza jest klawiatura i brzmienie. Bogactwo dodatkowych funkcji jest drugorzędne, stąd nie analizowałam tym razem opcji dodatkowych. Sprawdzałam jak działa mechanizm klawiatury i - pomimo wszechogarniającego hałasu - wsłuchiwałam się w brzmienie pianina.

Zaczęłam od jednego z moich ulubionych producentów - Kawai. Stoisko Kawai dobrze zaprojektowane, z inspirującym motto: "The future of the piano" :) Przy stoisku Kawai zdecydowałam się na wypróbowanie pianin cyfrowych typu "koncertowego" - tzw. CA (Concert Artist). Rozpoczęcie testów od najlepszych modeli pozwala lepiej dostrzec ewentualne niedociągnięcia w innych pianinach. Zaczęłam więc od modelu Kawai CA 63 - to model z drewnianymi klawiszami, z wykończeniem "ivory touch" - czyli pozwalające na odczucie, jak gdyby klawisze były z kości słoniowej. I w zasadzie nie mam zapisanego żadnego komentarza poza 1 wyrazem: "super". Oznacza to, że jest to klawiatura głęboka, gdy trzeba, dość miękka, ale nie za lekka, ani też nie nazbyt twarda. Klawiatura ta to w moim odczuciu naprawdę bardzo bliskie odwzorowanie pianina akustycznego.

Tuż obok znajdowało się stoisko firmy Casio. Tu z zainteresowaniem wypróbowałam dość mocno reklamowane w Polsce modele serii Celviano. Przy modelu Celviano AP-220 zanotowałam, że klawiatura w porządku, bez plastikowego odgłosu, jak zdarzało się w innych tańszych modelach Casio. Klawiatura bardzo twarda (być może szczególnie to było odczuwalne po wcześniejszej grze na Kawai), dźwięk dość ostry. Kolejnym testowanym modelem był model AP-420, tu klawiatura spodobała mi się, wydała mi się dokładnie taka, jak trzeba. Jedynie na większej głośności klawiatura nie wytrzymywała mocy głośników i czuć było rezonans w dolnej części klawiatury (wibracje w zagranych i przytrzymywanych klawiszach). Model AP-620, który testowałam, wydał się bardzo dobry - klawiatura trochę twarda, ale dobra, pianino godne polecenia. Modele Casio innej serii już nie były tak dobre - w przypadku PX-735 klawiatura była twarda i ostra, wydała mi się też mało dynamiczna - nieduża była różnica w brzmieniu między grą mocną a lekką. Ostatnim z modeli Casio, który wypróbowałam, był model CDP-120. Brzmienie dość przyjemne, jednak mechanizm klawiatury wymaga jeszcze poprawki - trudno jest tu grać piano, bo przy lżejszym naciśnięciu klawisza, dźwięk po prostu nie jest wydawany, jest mechaniczny opór i klawisz nie gra.

Przeszłam więc do kolejnego producenta - firmy Roland. Tu zaczęłam testy od bardzo ciekawego modelu, już nie pianina, ale fortepianu cyfrowego, V-Piano Grand. Jest to rozwinięcie modelu przedstawianego już na targach w roku 2010, V-Piano. Dźwięk tego fortepianu wspaniały, klawiatura świetna - naprawdę instrument godny... obejrzenia. Chciałam napisać polecenia, jednak sprawdziłam jego cenę i trudno byłoby mi polecić zakup pianina za 60 - 70 tyś zł. Na szczęście inne modele Rolanda są również bardzo dobre, a ceny trochę bardziej przystępne. Wypróbowałam model HP-507, klawiatura głęboka, dobra pod względem twardości - czyli twarda, ale lekkie, miękkie piano też tutaj dobrze wychodzi. Górne klawisze brzmiące, świetnie wychodzi zarówno piano jak i gęste tryle. Podobną (jeśli nie taką samą) klawiaturę ma model LX-15, model godny polecenia (choć jak sprawdziłam cena tego modelu jest dość wysoka). Kolejne dwa testowane przeze mnie modele Rolanda - RP-301R oraz F-120R już nie były aż tak idealne jak poprzednio opisane :) Model RP-301R ma klawiaturę bardziej miękką, trochę zbliżoną do klawiatury keyboardu. Plusem tego modelu jest głęboka klawiatura pod względem brzmienia - można swobodnie kształtować dynamikę, brzmienie nas nie zawiedzie ani przy mocnym forte ani przy grze piano. Podobnie przy modelu F-120R: znajdą się tu elementy do poprawy (mechanizm klawiatury wydaje się nienaturalny, a górne 5 klawiszy prawie nie brzmi), to głębia klawiatury pod względem brzmienia jest naprawdę godna uwagi.

Tuż przy Rolandzie swoje stoisko prezentował główny producent pianin cyfrowych w Korei Południowej, firma Dynatone, producent pianin Elpiano. Jak co roku, upewniłam się, że mam w ofercie Elpiano najlepsze pianina z oferty Dynatone :)

Prawie zapomniałam - jeszcze cały oddzielny budynek Yamahy :) Tu  prezentowane modele pianin cyfrowych raczej nie zmieniły się od ostatniego roku - można było wypróbować Arius YDP-141, YDP-161, modele serii Clavinova. Mechanika klawiatury w pianinach serii Arius jest dobra, próbki brzmieniowe też dobrej jakości (nagrywane w 3 poziomach dynamiki). Głównym aspektem "do poprawy" są, moim zdaniem, głośniki. Przez ich słabą moc, pianina serii Arius nie brzmią donośnie, brzmienie wydaje się zbyt płytkie. Pianina z serii Clavinova mają już dużo lepsze brzmienie i godną polecenia mechanikę klawiatury. Bardzo ciekawe były dla mnie modele Yamahy z wyższego segmentu, serii "Silent". To bardzo nowatorskie rozwiązanie, pozwalające na wyciszenie instrumentu i słuchanie gry jedynie przez słuchawki. Nie jest to jednak rozwiązanie takie jak w przypadku fortepianów hybrydowych, które są połączeniem akustycznego i cyfrowego instrumentu, gdzie przy grze na słuchawkach pianino zachowuje się tak jak instrument cyfrowy. W przypadku serii Silent, pianino / fortepian zachowuje się tak jak instrument akustyczny, brzmienie "zbierane" jest z uderzonych choć wyciszonych strun.

Naprawdę wrażenia z targów muzycznych są niezapomniane, jest sporo nowości i dostępnej wiedzy - prezentujący są chętni do dzielenia się wiedzą oraz opisywania instrumentów - warto z takiego wydarzenia skorzystać.

Wyniki konkursu Elpiano

Mam przyjemność ogłosić wyniki konkursu na najładniejsze nagranie nadesłane na konkurs Elpiano:

Najwięcej głosów w głosowaniu internetowym zdobył Sławomir Urban, który wykonał utwór  "Comptine d'un autre été". Zwycięzca otrzymuje 2 bilety do Filharmonii. Serdecznie gratuluję!

Bardzo serdecznie dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy nadesłali nagrania. Nagrania są dostępne  na blogu Elpiano.

Zapraszam do wysłuchania i raz jeszcze dziękuję wszystkim wykonawcom!

Posted on April 2, 2012 .

Nagrania na pianinach Elpiano - konkurs rozpoczęty :)

Serdecznie dziękuję za przesłane nagrania na konkurs Elpiano. Jest mi niezmiernie miło ogłosić rozpoczęcie konkursu, a wszystkich Państwa zaprosić do głosowania na jedno z poniższych nagrań :)

Głosować można do 1 kwietnia 2012r. włącznie, w dniu 2 kwietnia ogłosimy wyniki.

Osoba, która zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma 2 bilety do Filharmonii na wybrany przez siebie koncert.

Zapraszam do słuchania  oraz głosowania!

UWAGA: 1 osoba może głosować tylko 1 raz w ciągu trwania całego konkursu! Dziękuję!

Daniel Hołowski-Preludium c-moll, F. Chopin:

Filip Jewdoszuk-utwór nieznany:

Filip Parysek-"Kontredans", kompozytor: M. Lubarski:

Krzysztof Stępień-walc cis-moll, F. Chopin:

 Sławomir Urban-Comptine d'un autre été:

Posted on March 24, 2012 and filed under Koncerty Elpiano.

Gra miejska na Ursynowie z udziałem Elpiano

W sobotę, 17 marca 2012r. w godzinach 11 - 15 odbyła sie na Ursynowie Gra Miejska. Jednym z punktów był salon Elpiano, gdzie na uczestników czekały zadania muzyczne. Było wspaniale - świetna atmosfera i pozytywne nastawienie uczestników sprawiły, że wszyscy dali sobie radę i zagrali na pianinie - zarówno osoby znające nuty oraz ci, którzy dopiero nuty poznawali :)

Na 60 drużyn tylko 1 zdecydowała się nie podchodzić do konkursu - to duży sukces. Okazało się, że nauka czytania nut jest możliwa w kilka minut, nawet dla kilkuletniego chłopca, który po 10 minutach zagrał utwór "Anna Maria" Czerwonych Gitar.

Serdecznie wszystkim uczestnikom gratuluję!

Szczegoły dostępne na stronie:

http://zwalcznude.pl/gra_miejska_ursynow.html

 

Posted on March 14, 2012 .

Film "Życie wewnętrzne Glenna Goulda" - polecam

"Życie wewnętrzne Glenna Goulda" (Genius Within: The Inner Life of Glenn Gould) to niezwykły film biograficzny o Glennie Gouldzie, światowej sławy pianiście.

Film jest dostępny bezpłatnie na stronie: http://www.iplex.pl/filmy/zycie-wewnetrzne-glenna-goulda,3699

Jest to biografia poruszająca i niezwykła, tak jak niezwykłe było życie Goulda.

Polecam ten film też ze względu na możliwość zobaczenia techniki gry Goulda. Materiały z jego nagrań oraz wypowiedź pianistki, która razem z Gouldem studiowała pozwalają lepiej zrozumieć, że technika gry to rozległa nauka, którą najwybitniejsi zgłebiają kilka/kilkanaście lat.

Czasem początkujący pianiści pytają, czy klawiatura jest taka ważna. Ten film pokazuje, że praca nad właściwą techniką i na dobrym instrumencie to, poza wrażliwością muzyczną, to podstawa. Zachęcam do obejrzenia filmu!

Posted on February 22, 2012 .

Nagrania na pianinach Elpiano - konkurs :)

Jest mi bardzo miło zaproponować Państwu możliwość publikacji nagrań na pianinach Elpiano na blogu Elpiano. Dzięki temu osoby, które nie mają możliwości uczestniczenia w koncertach Elpiano, będą mogły wziąć udział w konkursie na najlepsze wykonanie.

Zapraszam Państwa do przesyłania swoich nagrań na email Elpiano: elpiano@elpiano.pl

Głosowanie na najlepsze wykonanie rozpoczniemy po zebraniu 10 nagrań.

Serdecznie zapraszam wszystkich do przesyłania nagrań na pianinach Elpiano! Nagrodą w konkursie są 2 bilety do Filharmonii na wybrany przez siebie koncert.

Zapraszam!

Posted on February 6, 2012 .

Blog Elpiano w konkursie na Blog Roku 2011 :)

Jest mi miło poinformować, że blog Elpiano bierze udział w konkursie na Bloga Roku 2011, od 12 stycznia 2012r. można głosować na blog Elpiano - gorąco zachęcam :)

Wystarczy wysłać sms o treści: B00207 pod numer: 7122. W treści SMSa należy umieścić jedynie numer bloga, nie należy umieszczać w niej żadnych dodatkowych znaków ani spacji. Z jednego numeru telefonu można oddać jeden głos na dany blog.

Koszt wysłania jednego SMS'a to 1,23 zł brutto. Dochód z SMS'ów zostanie przekazany na turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych.

http://www.blogroku.pl/kategorie/blog-elpiano-pianina-cyfrowe,gwlg7,blog.html

Dziękuję! :)

Posted on January 3, 2012 .

Targi muzyczne Frankfurt 2012

Znany jest już termin targów muzycznych we Frankfurcie :) Targi odbędą się między 21 a 24 marca 2012r. Szczegóły można znaleźć na stronie:

http://musik.messefrankfurt.com/frankfurt/en/besucher/willkommen.html

Odwiedzenie takich targów to wspaniałe przeżycie dla tych, którzy chcą dokładnie poznać daną branżę muzyczną. Liczne stoiska zapewniają możliwość porównania producentów i poszczególnych instrumentów, a profesjonalni wystawcy udzielają odpowiedzi na każde pytanie.

Wrażenia z minionych targów opisałam w poprzednich wpisach, zapraszam:

- Targi muzyczne we Frankfurcie 2010r.

- Targi muzyczne we Frankfurcie 2011r.

Posted on January 3, 2012 .

Wyniki Koncertu Elpiano oraz Szkoły Muzycznej Arte

Jest mi bardzo miło ogłosić wyniki konkursu na najpiękniejsze wykonanie podczas koncertu Elpiano oraz Szkoły Muzycznej Arte. Konkurs odbył się 26 listopada 2011 roku, wzięło w nim udział aż 13 wykonawców, stąd niełatwo było zdobyć pierwsze miejsce. Sam udział w konkursie to bardzo duże osiągnięcie, czego wszystkim Występującym serdecznie gratuluję!

Najwięcej głosów w głosowaniu internetowym zdobyła Małgosia Kłosińska, która wykonała 2 utwory: "Smutna Opowieść" Anny Klechniowskiej oraz "Tiger Boogy". Małgosia otrzymuje 2 bilety do Filharmonii. Serdecznie gratuluję!

Bardzo serdecznie gratuluję wszystkim Występującym! Na koncercie wystąpili:

  • Maja Kaźmierska
  • Amelia Jasińska
  • Emilka Dymowska
  • Kuba Szafran
  • Małgosia Kłosińska
  • Marysia Babut
  • Justyna Malik
  • Maciek Wieczorek
  • Adam Dudkiewicz
  • Agnieszka Janiszewska
  • Kuba Dzierżanowski
  • Alicja Włodarska
  • Krzysztof Stępień

Każdy z Występujących zdobył silne poparcie słuchaczy i gorący aplauz publiczności.

Serdecznie dziękuję za piękną grę i gratuluję!

Sezon koncertów dla najmłodszych rozpoczęty :)

Kolejny sezon Koncertów dla najmłodszych 2011/2012 o wdzięcznej nazwie "Koncerty w kapciach" już rozpoczęty. 

"Koncerty w kapciach" to cykl koncertów dla dzieci w każdym wieku (nawet już dla 1-latków), które odbywają się w Warszawie w kinie Luna oraz Wisła.

Oto zaproszenie od Organizatorów:

"Kino LUNA i Misiowi Przyjaciele zapraszają wszystkie dzieci i rodziców na wyjątkowe wydarzenia muzyczne. „Koncerty w kapciach” to wyjątkowa okazja, by w koncertach mogły uczestniczyć zarówno dzieci, jak i dorośli, bez znużenia i skrępowania, w miłej rodzinnej atmosferze. Nasi goście swoim talentem, cudowną muzyką i pięknym śpiewem okraszają wspaniałe bajki."

Oto wspomnienia z poprzednich koncertów:


Repertuar na jesien 2011 znajdą Państwo na stronie: http://www.misioweporanki.pl , zakładka "Koncerty w kapciach".

Serdecznie zapraszam Państwa wraz z dziećmi na bardzo ciekawe i interaktywne spotkania z muzyką w niedzielne poranki!

Jak znaleźć motywację do gry na pianinie?

To wpis dla każdego: dla tych, którzy rozpoczynają naukę gry, jak i dla tych, którzy grają od lat. Każdy czasem czuje zniechęcenie, brak motywacji. To też wpis dla mnie, by wciąż z pasją i radością prowadzić Elpiano. Skąd bowiem czerpać inspirację do muzyki? Przecież nie jest ona dana raz na zawsze.

Na szczęście istnieją takie filary, które sprawiają, że powraca pasja i radość obcowania z muzyką. Dla mnie są to piękne utwory i piękne wykonania. Każdy może stworzyć dla siebie taką listę, by powracać do niej po inspirację. Obecnie dla mnie taką inspiracją są m. in.:

Etiuda a-moll nr 11 op. 25 Fryderyka Chopina:

Koncert fortepianowy b-moll Czajkowskiego:

oraz - już nie na fortepian, ale na orkiestrę dętą - Serenada B-Dur nr 10, cz. 3 W. A. Mozarta:

Festiwal muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA 2011:

16 sierpnia 2011r. rozpocznie się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu muzycznego "Chopin i jego Europa" 2011. Potrwa on do 1 września. Jest to cykl koncertów związanych z muzyką Fryderka Chopina. Można usłyszeć zarówno utwory samego Chopina, jak i innych twórców, których muzyka jest jego dziełami inspirowana. 

Dokładny program festiwalu dostępny jest na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina:

http://pl.chopin.nifc.pl/festival/edition2011/programme

Festiwal zapowiada się niezwykle. Po roku Chopinowskim będzie to pierwsze w Polsce tak liczne zgromadzenie wybitnych artystów związanych z muzyką Chopina. Podczas festiwalu wystąpią między innymi: Martha Argetich, Nelson Goerner, Janusz Olejniczak - pianiści o światowej sławie, laureaci Konkursu Chopinowskiego sprzed kilkudziesięciu laty.

Wystąpi też aż troje laureatów ubiegłorocznego konkursu Chopinowskiego: Yulianna Avdeeva (1 miejsce), Daniil Trifonov (3 miejsce) i Evgeni Bozhanov (4 miejsce) oraz finalista - Paweł Wakarecy. 

Szczególnie ciekawy według mnie będzie koncert Bozhanova w pierwszym dniu festiwalu. Bozhanov wykona koncert e-moll Chopina, czyli ten sam, który grał w finale Konkursu w 2010 roku. Podczas Konkursu wykonanie koncertu nie dało mu oczekiwanego przez niego pierwszego miejsca i - jak się wydaje - wywołało silne niezadowolenie Bozhanova (nie wystąpił na koncercie laureatów). Tym razem orkiestrą dyrygować będzie Jacek Kasprzyk, a nie Antoni Wit, stąd jest szansa na bardziej zgodne zgranie solisty z orkiestrą.

Bardzo wartościowe będą też koncerty, podczas których orkiestrą będzie dyrygował Philippe Herreweghe - 16-tego oraz 18-tego sierpnia.

Posted on August 15, 2011 .