Targi Muzyczne Frankfurt 2014 - o pianinach cyfrowych i producentach pianin

W dniach 12 - 15 marca 2014 odbyły się we Frankfurcie Targi Muzyczne. Targi te odbywają się regularnie każdego roku. Uczestniczę w nich już od 5 lat i wrażenia każdego roku są niezwykłe. Na czym polega magia tych targów? Mogłoby się wydawać, że po 5 latach odwiedzania sekcji pianin, doświadczenie to stanie się powtarzalne - ulepszone klawiatury, trochę nowych funkcji, sporo chwytów marketingowych... Jednak branża pianin zmienia się bardzo szybko i obserwacja tych zmian jest bardzo ciekawa. Zmiany w branży pianin / pianin cyfrowych mogę podsumować jako:

Nowe funkcje i opcje pianin cyfrowych:

Producenci pianin wymyślają kolejne udogodnienia dla grających. Czasem są to bardzo interesujące i praktyczne opcje. Oto przykłady pozytywnych nowości w pianinach cyfrowych:

 • coraz łatwiejsza możliwość przesyłania nagranych utworów na urządzenia zewnętrzne
 • coraz lepsza kompatybilność pianin z urządzeniami zewnętrznymi (tendencja do scalania możliwości pianin i komputerów)
 • coraz częstsze wprowadzanie systemów edukacyjnych, które zachęcają do samodzielnej nauki gry

Z drugiej strony, niektóre opcje służą chyba tylko i wyłącznie celom marketingowym. Dzięki nim osoba, która nie docieka, co oznacza dana opcja, ma wrażenie, że kupowane pianino jest świetnie wyposażone. Ciekawym przykładem było dokładne przeanalizowanie różnic pomiędzy poprzenią a nową wersją pianina cyfrowego Roland LX15, czyli LX15 versus LX15e. Mogłoby się wydawać, że wprowadzono wiele nowatorskich zmian, jednak po dokładnej analizie 7 głównych zmian, tylko 1 lub 2 są zmianami istotnymi, które w jakikolwiek sposób mogą zmienić jakość gry. A oto wszystkie modyfikacje, które wprowadzono w modelu Roland LX15, zmieniając ten model na LX15e:

 1. Zmieniono lakier na klawiaturze imitujący kość słoniową (jak szczerze przyznała przedstawicielka Rolanda, poprzedni lakier za szybko się zdzierał)
 2. Opcja 3D na słuchawkach. Podobno przy tej opcji, przy podłączeniu słuchawek odczuwa się "3D acustic experience". Czyli chyba lepsze rozproszenie dźwięku przy podłączeniu słuchawek, jednak na targach nie byłam w stanie tego wysłyszeć
 3. Poziom głośności na słuchawkach jest zapamiętywany, czyli przy ponownym podłączeniu słuchawek, pianino ustawia głośność na takim poziomie, na jakim było ustawione przy poprzednim korzystaniu ze słuchawek
 4. Zmieniono ułożenie głośników w pianinie
 5. Zmieniono trochę brzmienia Grand Piano oraz całkowicie brzmienia Upright Piano
 6. Przy graniu niezmiernie głośnym (fortissimo), brzmienie pianina jest obecnie jeszcze bogatsze (opcja: Dynamic Harmony)
 7. Opcja "Note Volume", którą osobiście uznaję za zupełnie zbędną, polega na tym, że można zwiększyć poziom głośności pojedynczego klawisza. Według przedstawicielki Rolanda opcja ta jest potrzebna np przy ćwiczeniu gamy dla 4tego palca, który jest słabszy. Tymczasem jeśli 4ty palec jest słabszy, to należy go wyćwiczyć. Komputerowe zwiększenie głośności przyniesie odwrotny skutek. Trudno mi znaleźć zastosowanie dla takiej "deregulacji" klawiatury.

Wartościowe zmiany to punkt 5, ewentualnie też 2 oraz 6, jednak w hałasie Targów nie wysłyszałam tych zalet. Czyli pośród nowych opcji i funkcji pianin cyfrowych ponad połowa z nich to:

 • albo poprawki wcześniejszych błędów
 • albo też funkcje zupełnie nieprzydatne, stanowiące jedynie szum marketingowy. Przykładem takiej nowości jest opcja "Note Volume" w Rolandzie LX15e - jeśli ktoś znajdzie zastosowanie dla tej funkcji to będę wdzięczna za wiadomość :) 

Pianino Roland LX15e i jego specyfikacje:

Roland LX15e

Roland LX15e

Nowe branże i usługi związane z pianinami

Targi muzyczne umożliwiają zapoznanie się z dodatkowymi produktami czy usługami, związanymi m.in. z pianinami. Warto przy każdym stoisku zatrzymać się, by zrozumieć, jak wiele jest ciekawych firm i jak dużo możliwości. Oto przykłady ciekawych firm, usług i produktów z branży pianin, które poznałam na targach:

 • Możliwość zainstalowania mechanizmu słuchawkowego w pianinach akustycznych, tzw opcja SILENT PERFORMANCE SYSTEM.  Jak działa mechanizm SILENT PERFORMANCE SYSTEM? Listwa blokuje młoteczki, które normalnie uderzyłyby w struny. Po zastosowaniu mechanizmu wyciszającego, dźwięk ze strun nie wydobywa się, a brzmienie pianina, generowane ze specjalnego modułu, słyszane jest na słuchawkach. Taki serwis jest rzadko spotykany w pianinach w Polsce. Myślę, że to z przyczyn ekonomicznych, być może też historycznych - nie mamy aż tak wiele wartościowych i dobrze utrzymanych pianin akustycznych, w które warto byłoby inwestować kolejne tysiące w celu wyciszenia klawiatury przy grze. Tymczasem serwis ten jest niezmiernie popularny np we Francji, tam prawie każde używane pianino akustyczne ma zainstalowany ten system.
 • Nowoczesne urządzenia do transportowania ciężkich pianin akustycznych oraz fortepianów
 • Firma z Japonii, która hurtowo eksportuje używane pianina akustyczne z Japonii, co ciekawe cena takich markowych używanych pianin akustycznych, które mają ok 30 lat są w cenie zupełnie nowych pianin akustycznych produkcji chińskiej.
 • System Piano Grand Player, umożliwiający automatyczną grę przez akustyczne pianino lub fortepian. Jest to możliwe już nawet bez podłączeń kablami. Wystarczy uruchomić odpowiedni program w swoim iPadzie, by fortepian "sam grał", wraz z rzeczywistym ruchem klawiszy. Poniższe nagranie pozwoli lepiej zapoznać się z tą funkcją:

System Silent Performance - listwa blokująca uderzenie w struny, wyciszająca pianino:

 
 

Gdzie produkuje się pianina?

Intensywnie wypatrywałam producentów europejskich. Marzę o tym, by pojawiły się pianina wyprodukowane np. w Polsce czy we Francji. Jaki jest stan obecny? Pod względem ilości reprezentowanych firm producentów pianin dominują Chiny. Jednak te najbardziej znane firmy to producenci z Japonii: Yamaha, Kawai, Casio, Roland. Pod względem jakości dorównują im producenci z Korei Płd: główny producent koreański, firma Dynatone oraz firma Young Chang.

Jedyny europejski akcent to Włochy - na targach pojawili się aż dwaj producenci z Włoch: Orla oraz Physis Piano. Orla ma już długą historię, jest od wielu lat sprzedawana w krajach europejskich, choć jakość pianin cyfrowych Orla pozostawia wiele do życzenia. O tym oraz o pianinach włoskich Physis Piano napiszę oddzielny wpis - zapraszam.

Za akcent quasi europejski można uznać alians niemiecko - chiński i firmę Mendelssohn, choć jest to firma zajmująca się pianinami akustycznymi, nie cyfrowymi. Jednak poznanie lepiej tej firmy było dla mnie bardzo ciekawe. Podobno koszt wyprodukowania pianina w Niemczech jest około 10 razy wyższy niż w Chinach. Stąd potem można zobaczyć pianina akustyczne w cenie około 2000 euro, a fortepian nawet już za 4000 euro. Można być pewnym, że takie instrumenty są produkcji chińskiej. 

Oddziały firmy Mendelssohn w Niemczech i w Chinach

Oddziały firmy Mendelssohn w Niemczech i w Chinach

Fortepian firmy Mendelssohn

Fortepian firmy Mendelssohn

Pytanie kolejne się nasuwa: Czy produkcja chińska oznacza niską jakość?

W produkcji pianin cyfrowych to wciąż pozostaje prawdą: nie polecam chińskich pianin cyfrowych, bo jeszcze nie spotkałam chińskich pianin cyfrowych z dobrą klawiaturą i przyjemnym brzmieniem. Co do chińskich pianin akustycznych, to nie mam takiej pewności. Sama praca klawiszy i brzmienie akustycznych pianin produkcji chińskiej są moim zdaniem akceptowalne, biorąc pod uwagę tak atrakcyjną cenę. Jednak nie napiszę, że polecam. Raczej nie będzie krzywdą, jeśli ktoś zacznie naukę na pianinie akustycznym produkcji chińskiej. Jednak by napisać więcej, musiałabym jeszcze kilka dni dłużej spędzić na targach - obiecuję zająć się tym na Targach 2015 :)